Murat Ayık

Murat Ayık
Birth name
Murat Ayık
Born
21 February 1990
Birthplace
Bursa
Genres
International, Hip-Hop
Years active
29

Türkçe Rap müziğe ilgisi 1997 yılında kuzeninin hediye ettiği karışık Türkçe Rap kasetini dinledikten sonra başladı. 2005 Yılında arkadaşıyla ilk denemelerine başladı, basit müzik yazılımı ve ekipmanlarla ilk amatör kayıtlarını almaya başladı, 2007’de kendisi gibi rap müziğe gönül vermiş olan Yusuf Gürsoy (Mizaç) ile ortak projeler üretmek için bir araya geldi.

Birlikte onlarca amatör underground, hiphop kayıtlar aldılar ve bu süreci yavaş yavaş başladıkları küçük orta ölçekli hip-hop etkinlikleri ve konserler ile taçlandırmaya başladılar. 2010 yılında Askerlik süreciyle ara vermek zorunda kalan Murat Ayık, geriye dönük üç farklı underground proje bırakmıştı.

Kendi döngüsünde izdivaca çekilen Ayık, 2018 yılında Uluslararası hizmet veren büyük bir şirketin Marka Yüzü oldu. Hazırladıkları sosyal sorumluluk projesinin hem sözü müziğini hazırladı hemde klip çekiminde yer aldı. Bu birlikteliğin ardından Mizaç ve Hipnoz isimli rap sanatçılarıyla yeni bir “Çözdüm Herkesi” isimli single albümünü hazırladılar. Yine aynı yılın sonlarına doğru BOSIAD kurumundan gelen bir başka Sosyal Sorumluluk Projesi teklifi geldi. Bu gez Devletin ve Gençlerin ilgisini Meslek Liselerine ve Teknik Liselere yöneltmeye yönelik bir çalışma hazırlanacaktı. ve bu proje içinde kollar sıvandı.. Kısa sürede Sözü müziği hazırlanan çalışmanın klip çekimleride tamamlandı sürecin ardından yerel ve ulusal basında büyük yer gören proje ulusal gazete ve diğer mecmualarda geniş yer buldu. Bu oluşumun hemen akabinde sanatçı Murat Ayık’a yönetim kurulu tarafından onur plaketi takdim edildi.

2019 yılında herkesin yakından tanıdığı ünlü rap müzik sanatçısı Elnino aka Ferdi AKKAYA ile bir araya gelerek sırtımda bıçaklar isimli single Elnino Records etiketiyle geçtiğimiz günlerde 15 şubat 2019 tarihinde yayınladılar oldukça beğenilen single ardından yeni projeler için kolları sıvamış tam gayretle müzik
çalışmalarını Bursa da devam ettirmekte.